52. Зміст завдання: Яка зміна в економічному розвитку України в другій половині 1950 - першій половині 1960-х років пов’язана зі створенням раднаргоспів? Правильна відповідь: Раціоналізація використання місцевих матеріальних і людських ресурсів.
53. Зміст завдання: Виникнення в Україні руху "шістдесятників" зумовлено
Правильна відповідь: лібералізацією суспільно-політичного та духовного життя.
54. Зміст завдання: Яка особливість економічного розвитку України 1970 - початку 1980-х років підтверджується поданими нижче даними? "У республіці, на яку припадало 2,6% території СРСР, було побудовано майже 40% атомних енергоблоків, продукувалося близько 40% усієї радянської сталі, 34% вугілля, 51% чавуну. ...частка промисловості, що працювала на споживчий ринок, становила 29%, тоді як у розвинутих країнах цей показник сягав 50-60% і більше".
Правильна відповідь: деформованість структури економіки
55. Зміст завдання: Які цілі діяльності Української Гельсінської групи?
Правильна відповідь:
- Ознайомлювати світове співтовариство з фактами порушення прав людини в Україні.
- Ознайомлювати українську громадськість із Загальною декларацією прав людини.
56. Зміст завдання: Що було однією з ознак дисидентського руху в Україні в другій половині 1960 - першій половині 1980-х років?
Правильна відповідь: мирний, ненасильницький характер боротьби
57. Зміст завдання: Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання. "У зараженому радіацією Чорнобилі влаштовували "показушні" весілля, фальшиві гулянки, паради. У дні всенародної жалоби було влаштовано першотравневу демонстрацію на Хрещатику в Києві, де оголені діти, нічого не підозрюючи, танцювали перед трибунами, потішаючи тих, котрі знали - зобов’язані були знати! - весь трагізм ситуації, що склалася..." Зазначені вище заходи проводилися партійно-державним керівництвом з метою
Правильна відповідь: приховати факт вибуху на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС і реальні масштаби та наслідки катастрофи.
58. Зміст завдання: Важливим кроком до об’єднання національно-демократичних сил наприкінці 1980-х років було
Правильна відповідь: формування всеукраїнської організації - Народного руху України за перебудову.
59. Зміст завдання: Про яке явище йдеться в уривку з історичного джерела? "На початку 1990-х років перевищення показників смертності над показниками народжуваності стало характерним для всієї республіки - на кожну 1000 мешканців народжувалося в середньому 8,5 дітей, а помирало 16 осіб. Якщо у 1989 р. в Україні проживало 51,7 млн чол., то у 2003 р. всього 47,7 млн".
Правильна відповідь: депопуляцію
60.Зміст завдання: Які завдання державотворення в Україні було вирішено на початку 1990-х років?
Правильна відповідь:
- Встановлено недоторканність кордонів, регламентовано режим і порядок їх охорони.
- Створено власні Збройні сили, організовано органи безпеки та правопорядку.
- Сформовано інститут громадянства, національну символіку визнано державною.
61. Зміст завдання: Установіть відповідність між описаними подіями та часом (століттями), коли вони відбулися.
Правильна відповідь:
"І тоді єпископ корсунський з попами охрестили Володимира. Охрестився ж він у церкві святої Софії. А стоїть та церква на високому місці посеред города..." Х ст.
"Заложив він в городі Києві ворота Золоті, ...також церкву святої Софії, Премудрості Божої, а потім церкву на Золотих воротах, кам’яну..." ХІ ст.
"Рушив Аскольд і Дір на Греків, і прийшов туди... Цесарград двомастами кораблів оточили. ...знялася буря з вітром і кораблі русів розметало і побило..." ІХ ст.
"У той же рік прийшов Батий до Києва з многим-множеством сили своєї, і окружив город. І обступила Київ сила татарська, і був город в облозі великій..." ХІІІ ст.
62. Зміст завдання: Установіть відповідність між назвами вищих державно-політичних інституцій Гетьманщини середини XVII-XVIII ст. та їхньою компетенцією.
Правильна відповідь:
Генеральна військова канцелярія Військово-адміністративна установа, за посередництва якої гетьман здійснював управління державою, вирішувала всі поточні справи внутрішнього та міжнародного характеру.
Генеральна військова рада Представницький інститут, який розглядав загальні державні справи, зокрема: затвердження міждержавних договорів, складання "статей" при обранні гетьмана.
Генеральний військовий суд Орган, що розглядав справи осіб, які належали до генеральної старшини, а також справи про державні злочини, здійснював нагляд за виконанням універсалів гетьмана та указів царя.
Генеральна скарбова канцелярія Орган, що відав справами збору натуральних і грошових податків з населення, прибутками та видатками держави, військовими та ранговими маєтностями.
63. Зміст завдання: Установіть відповідність між прізвищами митців і сферами їхньої творчості (фактами біографії).
Правильна відповідь:
М. Лисенко Композитор, етнограф, учасник громадівського руху, автор опер "Різдвяна ніч", "Утоплена", "Тарас Бульба", "Енеїда".
М. Пимоненко Художник, член Товариства "передвижників", автор картин "Весілля в Київській губернії", "Свати", "Ворожіння", "Ярмарок".
С. Гулак-Артемовський Композитор, співак, драматург, соліст Флорентійської опери, Російської імператорської опери, автор опери "Запорожець за Дунаєм".
М. Леонтович Композитор, автор хорових поем "Легенда", "Моя пісня", класичних обробок українських пісень "Козака несуть", "Дударик", "Щедрик".
64. Зміст завдання: Установіть відповідність між назвами періодів в історії України та поняттями й термінами, які потрібно використовувати, характеризуючи їх.
Правильна відповідь:
Радянська модернізація (1929-1938) П’ятирічка, колективізація, "закон про п’ять колосків", Голодомор, масові репресії, "розстріляне відродження".
Велика Вітчизняна війна (1941-1945) Мобілізація, евакуація, Голокост, "новий порядок", рух Опору, депортація.
Післявоєнна відбудова (1945-початок 1950-х) Холодна війна, голод, "ждановщина", радянізація, "безрідний космополітизм", операція "Вісла".
Десталінізація (1953-1964) Реформа, раднаргоспи, культ особи, демократизація, реабілітація, "шістдесятники".
65. Зміст завдання: Установіть відповідність між датами та подіями.
Правильна відповідь:
16 липня 1990 р. Схвалення Декларації про державний суверенітет України.
24 серпня 1991 р. Прийняття Акта проголошення державної незалежності України.
28 червня 1996 р. Прийняття Конституції України.
28 листопада 2006 р. Прийняття Закону України "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні".
66. Зміст завдання: Установіть послідовність панування кочовиків на території сучасної України.
Правильна відповідь:
1 - кіммерійці
2 - скіфи
3 - сармати
4 - гуни
67. Зміст завдання: Установіть послідовність описаних нижче подій національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст.
Правильна відповідь:
1 - "Стали поляки обозом та вишикували своє військо на рівнині коло Корсуня. Того ж ранку вдарив Хмельницький зі своїм і ординським військом на поляків. Ті, недовго втримуючи свій стрій, з великими втратами відступили..."
2 - "Увесь народ, вийшовши з Києва, вся чернь вітала його. Академія вітала його промовами як спасителя народу від рабства польського, як Мойсея, вбачаючи в імені Богдан добрий знак і називаючи його Богом даний..."
3 - "Через рік після перемоги під Берестечком повністю загинуло польське військо... Того ж року господарю Василю довелося влаштовувати весілля своєї дочки Розанди з Тимошем, сином козацького гетьмана Хмеля..."
4 - "То ми, великий государ, підданого нашого Богдана Хмельницького... і все наше Військо Запорозьке пожалували - веліли їм бути під нашою, царського величества, високою рукою, згідно з давнішими їх правами і привілеями..."
68. Зміст завдання: Установіть послідовність явищ, притаманних історичному розвиткові України.
Правильна відповідь:
1 - виникнення ремесла
2 - виникнення мануфактури
3 - промисловий переворот
4 - виникнення фабрики
69. Зміст завдання: Установіть послідовність воєнних операцій Червоної Армії в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945).
Правильна відповідь:
1 - "Битва за Дніпро"
2 - Кримська наступальна операція
3 - Львівсько-Сандомирська операція
4 - Карпатсько-Ужгородська операція
70. Зміст завдання: Установіть послідовність суспільно-політичних подій 1950-1970-х років.
Правильна відповідь:
1 - Виступ на ХХ з’їзді КПРС М. Хрущова з доповіддю "Про культ особи та його наслідки".
2 - Суд у Львові над членами Української робітничо-селянської спілки - Л. Лук’яненком, І. Кандибою та іншими
3 - Поява праці І. Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація?"
4 - Утворення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод.
Розміщено 9 травня 2009р.,
джерело: УЦОЯО